zahlavityden.jpg

HOY

TÝDEN.CZ

23. 3. 2019
Rubrika: O Praze

Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká

Autor: Naďa Dubcová

23.03.2010 15:05

Jak dlouho ale Libuško? Jak dlouho??? 

Ze středu města Prahy nejdříve zmizely všelijaké sklady, slepé výlohy a lešení. To bylo bezvadné. Praha se nadýchla a začala svítit novými fasádami, pestrými výlohami a turistickým ruchem. Investoři a stavební firmy do toho šlápli a vyrostlo spousta hotelů, restaurací a kaváren, aby se turisti u nás patřičně rozmazlovali, jak na to byli zvyklí v jiných zemích směrem na západ. Národ zvedl hlavu a začal podnikat ve velkém i v malém. To chtělo kanceláře. Co s tím? Inu místo bytů naděláme kanceláře.

Nejdříve začali lidé mizet ze staré Prahy z důvodu přestaveb bytů na kanceláře. Pak začali mizet lidé ze středu města, protože začaly mizet i obchody se základními potravinami. Řezníci, pekaři, kupci, zelináři, celé samoobsluhy. Místo nich sklo, sklo, a zase sklo, bábušky, trička, čepice atd. atd.

Praha pomalu vytlačovala své všednodenní obyvatele na periferie a otevřela do široka náruč turistům. Těm se přizpůsobovalo téměř vše. Také zahraničním i tuzemským firmám. Byty, které ve středu města zůstaly byty, se převážně rekonstruovaly na luxusní a nejluxusnější. Jako nakonec všude ve světě.

Praha se otevřela světu, proto je na každém rohu banka, kasino, restaurace, hotely, penziony a firmy.

Ceny pozemků stupaly světelnou rychlostí. Zastavělo se kde co, něco ku prospěchu Prahy, něco obzvláště diskutabilního. Prahu ovládla skleněná lobby, kam oko dohlédne, všude možně skleněné fasády.  Na periferii to nevadí, tam to dokonce patří, ale do středu historického města v takovém rozsahu?

Jenže i pozemky a domy už docházejí. Kde brát nové? Nové a nové, aby se z Prahy dalo vytěžit co nejvíc peněz?

Tak nejdříve nádraží. Co s nádražím ve středu města? Zrušíme je, hezky rozparcelujeme a parcely prodáme. Budovy taky. Co na tom, že jsou historické? A  že je nový majitel nechává chátrat? Kdo by se s nefunkčním objektem namáhal s rekonstrukcí? K čemu? Taky by nebylo marný kdyby náhodou vyhořel. Pojistka by se hodila a parcela k nové stavbě taky.

Zrovna tak továrny. Než se přišlo na to, že ze zrušených se můžou různou přestavbou stát výstavními prostorami, bowlingovými dráhami, kancelářemi, docela i byty, tak jich několik zařvalo. Zásluhou osvícených  investorů a architektů, všechny nezařvaly.

Co dál?

Obyvatelé Prahy již ze středu Prahy mizí, z Malé strany se brzy stane skanzen, tak proč by zde měly zůstávat nějaké budovy a služby pro její obyvatele?

faustuvdum.jpg

Banka? Herna?

Hurá, na Karláku je spousta budov k mání. K čemu historický areál nemocnice? Prodáme ho, kdo by neprodal, když mu může přinést zase pěkné zlaťáky? A nemocnice ať se hezky pakuje na periférie kam patří... Co na tom, že ve středu Prahy sídlila po staletí? No a aby lid moc neremcal, tak mu řekneme, že rekonstrukce by nic nevyřešila, jedině stěhování je pro zajištění lékařské péče na úrovni to nejlepší. Řekl už někdo co místo celého areálu?

Ještě je naděje, dnes jsem při návštěvě nemocnice na Karláku viděla opravovat WC, tak snad hned tak nehrozí její přesun. I když, pamatuji, že po krásné rekonstrukci kina Revoluce na Pankráci, vč. celé budovy, tuto za krátký čas sakumpikum zbourali....

fanemkarl.jpg

Sídlo lorda Rolfa? Luxusní byty?

Co dál?

Inu, máme zde v zástavě ještě divadla, muzea a na konec sám hrad. Za ten už by byly dobré zlatky. Jenom radnici si necháme. Přeci si neprodáme velitelství. Odkud bychom ty transakce řídili?Diskuze

Naďa Dubcová

Jen když mě něco namíchne
jaaaa.jpg
Oblíbenost autora: 1.59

O autorovi

Jsem na cestě ... V červnu tohoto roku mi vyšla knížka s vybranými články z blogu pod názvem: Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. Mé kolegyni Zuzce Zajícové vyšly její články pod názvem: Pomůcky zralé ženy aneb U konce s dechem i prachama. Obě knížky vydalo vydavatelství Akcent, kde se dají objednat na dobírku nebo se dají koupit ve vybraných knihkupectvích např. v pražském Luxoru. Také mám svůj soukromý blog, zde: http://brut.wp.cz/

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

panorama_myto.jpg