zahlavityden.jpg

HOY

TÝDEN.CZ

20. 4. 2019
Rubrika: K věci

Milý Arnošte,

Autor: Naďa Dubcová

26.04.2010 15:15

kaavvky.jpgpíšeš, že se Ti klip o bábě a dědovi s návodem, jak mají volit, líbí a že je vtipný. U Vás na vesnici je hodně starých lidí, kteří přemýšlejí a i nahlas hovoří o tom, že půjdou volit KSČ nebo ČSSD, že se jim ty staré časy líbily, a proto, že byl takový klip potřeba, aby se chytli za nos a jak ty píšeš, mazali volit pravicové strany. Na to já tolik:

Mám od té doby, co jsem ten klip viděla, hořký pocit. Ačkoliv jsem vyrostla v nesvobodě, vcelku jsou mi známa pravidla demokracie. Možná je to tím, že se mě nikdy nedotkla výuka Marxismu-Leninismu, že jsem hodně četla, ale Kapitál ani jiné politické knihy té doby se mi nějak nedostaly pod ruku a pak, možná by mě nudily. Jsem asi dost apolitická, proto si myslím, že jsem nad věcí (to si fandím co?).

Za diskusi považuji výměnu názorů, předkládání argumentů a dobrat se i uznání argumentů druhé strany, ne si lpět jen na tom svém. Ale o tom ten klip není. Je to o vydírání a o urážce samotných principů demokracie. Tam nejsou argumenty, tam jsou jen požadavky, kladené podmínky i výhrůžky. S vtipem, to nemá nic společného. Píšeš, že na vesnicích takový názor, jako vzpomínky na minulé doby a příklon k levici je.  Ale Arnošte, nechť ať si je, je zde přeci pluralita názorů, to bychom pak mohli mít jen jednu stranu a sakum pikum všichni stejný názor.

Nevím, že by někdy v historii šli mladí do boje o lepší budoucnost a k tomu volali babičky a dědečky na pomoc. Myslím, že to spíš vypovídá o jejich nesamostatnosti, neschopnosti se o něco poprat a jen požadují, jak je jejich dětským způsobem dáno, bábo dej a udělej to za nás a dup, dup nožkou.

Když si vzpomenu na osmdesátý devátý rok, na studenty, kteří ty přeměny zde nastartovali, a jak se k nim přidávali i ti lidé z vesnic, tak to nebylo proto, že by někomu vyhrožovali, vysmívali se jim, kladli své podmínky a požadavky, ale že ty lidi přesvědčovali, měli své argumenty, kterými ty lidi přesvědčili. A to v tom klipu prostě není. 

Možná se dá říci s klasikem: „Mnoho povyku pro nic", ano, ale v případě, že již dnes probíhá válka o hlasy důchodců, kde si politické strany s touto skupinou udělali část svého volebního programu, kdy se ozývají hlasy, že důchodci nehledí na budoucnost svých dětí, chtějí projíst jejich budoucnost, pak to mnoho povyku pro nic není.

Je to promyšlené mezigenerační štvaní. Staří lidé vychovali své děti s láskou, jen aby se měly lépe než oni, utrhovali si od pusy, mnohdy museli zapřít své já, aby jejich děti mohly studovat, a teď jsou napadány dětmi jejich dětí, že jsou sobečtí, když by chtěli důstojnější podmínky pro své stáří, pro své umírání. Místo, aby se jejich hněv otočil proti politikům, kteří během dvaceti let hospodařili, jak hospodařili, jsou manipulováni právě těmito politiky, aby se generace postavili proti sobě.

Víc Ti k tomu již neřeknu. To je vše, co já si myslím o starých a mladých. Měj se hezky, zdraví Tě Tvá teta  Naďa

 Diskuze

Naďa Dubcová

Jen když mě něco namíchne
jaaaa.jpg
Oblíbenost autora: 1.59

O autorovi

Jsem na cestě ... V červnu tohoto roku mi vyšla knížka s vybranými články z blogu pod názvem: Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. Mé kolegyni Zuzce Zajícové vyšly její články pod názvem: Pomůcky zralé ženy aneb U konce s dechem i prachama. Obě knížky vydalo vydavatelství Akcent, kde se dají objednat na dobírku nebo se dají koupit ve vybraných knihkupectvích např. v pražském Luxoru. Také mám svůj soukromý blog, zde: http://brut.wp.cz/

Kalendář

<<   duben 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

panorama_myto.jpg