zahlavityden.jpg

HOY

TÝDEN.CZ

23. 3. 2019
Rubrika: O Praze

Co tomu říkáš, Libuško?

Autor: Naďa Dubcová

07.06.2010 12:06

masarykovo.jpgLibuško, další pražské nádraží odchází do nenávratna. Po zbouraném Těšnově a zdevastovaném Vyšehradě se docela vážně zatahují mraky nad Masaryčkou. Developeři nasály do nosu pach dlouhých peněz a tak než dojde k výměně stráží, musí honem odcházející garnitura zřejmě splnit svůj slib (?!), co developerům z lásky dala. I když se tvrdí, že o vlastní nádraží a budovy nejedná, tak se o zrušení nádraží přesto uvažuje:

"Změna územního plánu se týká pouze pozemků, které se netýkají dopravních staveb, tedy kolejí," řekl Langmajer. Podle jeho slov by nádraží zmizelo jedině ve chvíli, kdy by se dostavělo hlavní nádraží.

Už před časem zastupitelstvo jednání o nádražích přerušilo. Současný nenadálý návrat k plánům přichází krátce poté, co ODS v Praze prohrála ve volbách. Přitom brzy by město mělo schvalovat územní plán pro celou Prahu.

Pražská nádraží nebyla vystavěna jen tak nahodile, jak by si člověk mohl pomyslet. Každé z nich má svoji funkci a na sebe vzájemně navazují. Zbořené nádraží:Nádraží Praha-Těšnov (Denisovo nádraží), novorenesanční stavba z r. 1875, patřilo ke trojici koncových nádraží pražského železničního uzlu (spolu s Hlavním nádražím, dříve Wilsonovo nádraží a Masarykovým nádražím, dříve Praha střed).

Praha Masarykovo nádraží, dříve Praha-střed, je nejstarším železničním nádražím v Praze (po bývalém koněspřežném nádraží Bruska v Dejvicích z roku 1830). Umístění nádraží a kolejiště navrhl roku 1842 Jan Perner, budovy architekt Antonín Jüngling. Nádraží bylo postaveno firmami Lanna a bratři Kleinové v letech 1844-1845 jako součást trati Praha - Olomouc.

Město netvoří jen obchody, hospody, zábavní podniky, byty, hotely a kanceláře. Tvoří jej i nádraží, kostely, nemocnice (Na Karlově náměstá např.), také továrny, toto vše zajišťuje nejen kvalitu života praktického, ale i duševního. Jestliže v Praze zrušíme (zbouráme) takováto zařízení, stane se z Prahy město ploché, bez fantazie. Nudnost a fádnost takového města je nabíledni. Nezachrání to ani Národní divadlo, Karlův most a Hrad. I když, kdo ví, kdo má co v hledáčku pro své záměry ...Téměř každá pražská čtvrť má pro sebe své charakteristické stavby. Třeba Pankrác soud s věznicí. Také se zde uvažuje o bytech ...

Libuško, my dvě přeci nechceme Prahu zakonzervovat, ale co je moc, to je moc.

tesnov.jpg

Prameny: Emanuel Poche, Prahou krok za krokemDiskuze

Naďa Dubcová

Jen když mě něco namíchne
jaaaa.jpg
Oblíbenost autora: 1.59

O autorovi

Jsem na cestě ... V červnu tohoto roku mi vyšla knížka s vybranými články z blogu pod názvem: Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. Mé kolegyni Zuzce Zajícové vyšly její články pod názvem: Pomůcky zralé ženy aneb U konce s dechem i prachama. Obě knížky vydalo vydavatelství Akcent, kde se dají objednat na dobírku nebo se dají koupit ve vybraných knihkupectvích např. v pražském Luxoru. Také mám svůj soukromý blog, zde: http://brut.wp.cz/

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

panorama_myto.jpg