zahlavityden.jpg

HOY

TÝDEN.CZ

20. 4. 2019
Rubrika: K věci

Něco mi uniká?

Autor: Naďa Dubcová

09.07.2010 09:30

bataa.jpgTakto nabízeli zástupci Vinohradské spořitelny vyrůstající domky na okraji Prahy, v nově vznikající pražské čtvrti Spořilov:

Náborový prospekt vypadal takto:

Ideálem obyvatelů velkých měst je RODINNÝ DOMEK

Za branami města, se zahrádkou sluncem prozářenou, která poskytuje osvěžení a uklidnění po denní práci

Nejen velkým, ale hlavně dětem.

Dopřejte tedy proto sobě i jim čistého vzduchu, klidu a

Dobrého bydlení za levný peníz, kterým si však kromě toho Zajistíte nemovitý majetek.

Stačilo složit hotově dvacet procent z prodejní ceny, zbytek půjčila Městská pražská a Vinohradská spořitelna na pěti a půl procentní úrok. Půjčila dokonce i těch základních dvacet procent. …

Duchovním otcem Spořilova byl vrchní ředitel Vinohradské spořitelny Václav Sklenička. Odvážil se postavit na okraji Prahy zahradní město s dvanáctisty domky, původně pro šest tisíc obyvatel. Sídlo vybavené inženýrskými sítěmi a bohatými sady mělo být rozprodáno zájemcům na úvěr zúročeno poměrně nízkým procentem, což byla myšlenka nová, neuvěřitelně smělá.

Stavba byla zahájena 1.3.1927 Každým rokem bylo postaveno 522 domků, zbudování jednoho trvalo tři čtvrtiny dne, celkem jich bylo postaveno 1092 a koncem roku 1929 byl Spořilov “pod proudem”.

První tramvaj č. 3 přivítal Spořilov až (!) 20. října 1929.

Potud kniha Adolfa Branalda "Převleky mého města".

Mimo výstavbu panelového sídliště za minulého režimu, neznám, a to ani po sametu, podobnou akci, kde by dosáhli na levné a relativně kvalitní bydlení nižší vrstvy obyvatel.

Za první republiky to bylo docela, no nechci psát běžné, ale řekněme i dost časté. Příkladem budiž Baťa ve Zlíně nebo v Chotěboři pan továrník Eckhart, který dal postavit dvojdomky pro své zaměstnance. Za odměnu mu sebrali továrnu, ale aby to nebylo tak zlý, tak se po něm jmenuje jeden z rybníků, lidově nazývaný – Ekharťák.

Ovšem tak rozsáhlé stavební dílo takového stylu zde ještě nebylo a jak jsem říkala, mimo panelákové čtvrti, již asi nebude.

Spořitelny místo takovýchto investičních akcí raději odírají své vkladatele na úrocích a i z poplatků, které vybírají za každé kýchnutí, dobře žijí. Ani je nenapadne, zabývat se myšlenkami na podobné, riskantní tahy. Má vůbec nějakou cenu spořit? Titulek aktuálně.cz: - Spořící účty: Za peníze v bance dostanete opět méně.

Ono je asi také nebezpečné pro vlády všech režimů, když se obyčejní lidé více houfují na jednom místě, ustavují své spolky, vzájemně si pomáhají a tím pádem si také nechtějí nechat vše líbit.

Neumím říct, zda satelitní městečka, která staví a prvotně financují developeři aj. investoři, jsou dostupná nižším středním třídám, ale asi spíše ne. Troufnu si říct, že pro nízkopříjmové obyvatele se nikdo nijak nepřetrhne.

Nebo mi něco uniká?

branald.jpg.jpgDiskuze

Naďa Dubcová

Jen když mě něco namíchne
jaaaa.jpg
Oblíbenost autora: 1.59

O autorovi

Jsem na cestě ... V červnu tohoto roku mi vyšla knížka s vybranými články z blogu pod názvem: Začíná to nudlemi a končí to kudlou v břiše. Mé kolegyni Zuzce Zajícové vyšly její články pod názvem: Pomůcky zralé ženy aneb U konce s dechem i prachama. Obě knížky vydalo vydavatelství Akcent, kde se dají objednat na dobírku nebo se dají koupit ve vybraných knihkupectvích např. v pražském Luxoru. Také mám svůj soukromý blog, zde: http://brut.wp.cz/

Kalendář

<<   duben 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

panorama_myto.jpg